۞ امام علی (ع) می فرماید:
دانش، سلطنت و قدرت است، هر كه آن را بيابد با آن يورش برد و هر كه آن را از دست بدهد بر او يورش برند.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبرها
  • شناسه : 627
  • 11 ژوئن 2022 - 13:00
  • 478 بازدید
  • ارسال توسط :
ردیاب تجهیزات بیمارستانی ساخته شد/ هوشمندسازی با اینترنت اشیا

ردیاب تجهیزات بیمارستانی ساخته شد/ هوشمندسازی با اینترنت اشیا

محققان در یک شرکت دانش بنیان ردیاب مخصوص تجهیزات بیمارستانی را با اینترنت اشیا طراحی کردند.

محققان در یک شرکت دانش بنیان ردیاب مخصوص تجهیزات بیمارستانی را با اینترنت اشیا طراحی کردند.

نیما عطایی مدیر شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: عمده فعالیت این شرکت دانش بنیان در زمینه طراحی و تولید سیستم‌های هوشمند مدیریتی، داشبوردهای BI، سامانه‌های جمع‌آوری و تحلیل کلان داده‌ها (سامانه مدیریت استراتژیک، داشبورد مدیریت واکسیناسیون و عوارض واکسیناسیون کووید ۱۹، سامانه هوشمند کشاورزی و باغداری، مجموعه سامانه‌های تشخیص و درمان طب سنتی مبتنی بر کلان داده‌ها و …) و سامانه‌های اینترنت اشیا صنعتی در حوزه ایمنی و بهره‌وری معادن است.

وی گفت: در صدد بر آمدیم تا با ارائه بستر شبکه بی سیم اینترنت اشیا صنعتی و استقرار سامانه موقعیت یاب درون ساختمانی مبتنی بر فناوری (RTLS-۰Rial Time Location System) اقدام به ردیابی تجهیزات پورتابل بیمارستانی، پزشکان، پرستاران و بیماران در محوطه بیمارستان‌ها کنیم.

مدیر شرکت دانش بنیان تاکید کرد: با توجه به اینکه آگاهی پرسنل از تجهیزات بیمارستان در لحظه نیاز به حضور فیزیکی دارد طراحی چنین سیستمی می‌تواند از حضور فیزیکی افراد در بخش‌های مختلف بیمارستان جلوگیری کند. همچنین استفاده از این سیستم برای مراجعه کنندگان به بیمارستان نیز می تواند کاربردی باشد.

وی ادامه داد: یکی از بخش‌های این سیستم ساعت هوشمندی است که توسط افراد مراجعه کننده به بیمارستان و پرسنل استفاده می‌شود؛ این ساعت با هوش مصنوعی می‌تواند آخرین وضعیت مکان‌ها و تجهیزات یک بیمارستان را نشان دهد.

به گفته وی، از دیگر سو، یک سیستم کوچک به همه دستگاه‌ها نصب می‌شود که وضعیت اشغال یا آزاد بودن تجهیزات را به کاربرد می‌دهد.

عطایی با بیان اینکه این سیستم هوشمند می‌تواند مسیر را نیز به استفاده کننده نشان دهد، گفت: همچنین می‌تواند برخی افراد را ردیابی کند.

عطایی افزود: ما در این سیستم با کمک فناوری هوش تجاری و یادگیری ماشینی مدیریت استفاده از تجهیزات، برنامه زمانی، تعمیر و نگهداری و بهینه‌ترین مسیر و زمان تردد برای پرسنل را محاسبه و در اختیار مدیریت بیمارستانی قرار می‌دهیم.

مدیر شرکت افزود: هنگام طراحی پروژه، ضمن مطالعه مشکلات ساختمان‌های نظام سلامت و با تکیه بر زیر ساخت شبکه طراحی شده برای بیمارستان نقاط حادثه خیز بیمارستان‌ها شناسایی و راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا برای این مشکلات ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در این سیستم ایمنی بیمار در بیمارستان مد نظر بوده است، بیان کرد: با مطالعه نرخ سوانح بیمارستانی کشور اقدام به طراحی سامانه کرده‌ایم.

عطایی گفت: سامانه مدیریت ایمنی سرویسهای بهداشتی، مدیریت تأسیسات و سیستم‌های احضار از مهمترین بخش‌های جانبی این سیستم به شمار می‌رود.

مدیر این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه خوشبختانه اکثر زیر ساخت‌های بیمارستانی در کشور تولید شرکت‌های داخلی هستند، گفت: اما در حوزه هوشمند سازی و فناوری اینترنت اشیا و کاربردهای آن در محیط‌های درمانی ورود نکرده بودیم که در این شرکت چنین سیستمی را طراحی کردیم.

وی افزود: تا کنون نزدیک به ۲۶۰ میلیون تومان بصورت مستقیم و از محل سرمایه گذاری بنیان گذاران برای تکمیل آزمایشگاه، طراحی، نمونه سازی، تست‌های آزمایشگاهی، کالیبراسیون و نمونه سازی بر روی این طرح هزینه کرده که این هزینه‌ها جدای از هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم کسب دانش فنی، تجهیز آزمایشگاه و … قبل از شروع این پروژه بوده است.

عطایی به مزیت‌های رقابتی این سیستم اشاره کرد و گفت: استفاده از این سیستم باعث کاهش اتلاف وقت و هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات موجود در بیمارستان‌ها می‌شود و از سوی دیگر هزینه مدیریت تجهیزات و منابع انسانی با RTLS را نیز کمتر خواهد کرد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*